Academic Employees
Chancellor's Academic Professional Excellence
(CAPE) Award Winners
2022 Winners
Jessica Hartke, Nutritional Sciences
Florencia Henshaw, Spanish & Portuguese
Ken Vickery, Graduate College
Kraig Wagenecht, Office of the Vice Chancellor for Research & Innovation
Nancy Walsh, Office of Undergraduate Admissions
Steven Wilson, Illinois State Water Survey
Previous Winners
2021
Brian Brauer, Illinois Fire Service Institute
Sarah Christensen, University Library
Jean Drasgow, College of Agricultural, Consumer and Environmental Sciences
Kristi McDuffie, Department of English
Jason Mock, Center for Innovation in Teaching & Learning
Deidre A. Weathersby, Counseling Center
2020
Derek Attig, Graduate College
Jeannette Elliott, Disability Resources and Educational Services
Josh Keen, Office of Student Financial Aid
Brenda Davis Koester, Department of Human Development and Family Studies
Stuart Levy, National Center for Supercomputing Applications
Normand Paquin, Coordinated Science Laboratory
2019
Adam W. Bleakney, Division of Disability Resources and Educational Services
Melissa M. Edwards, Office of the Vice Chancellor for Research
Maria T. Gillombardo, Office of the Vice Chancellor for Research
Rhonda M. Kirts, Office of the Dean of Students
George S. Roadcap, Illinois State Water Survey
Sarah M. Zehr, Office of the Executive Vice President and Vice President for Academic Affairs
2018
Irfan S. Ahmad, Center for Nanoscale Science and Technology
Bryan C. Dunne, Astronomy
Lowell Gentry, Natural Resources and Environmental Sciences
Gioconda Guerra Pérez, La Casa Cultural Latina
Allyson Purpura, Krannert Art Museum
Jonathan Thomas-Stagg, Disability Resources and Educational Services
2017
Lisa Burgoon, College of Agricultural, Consumer and Environmental Sciences
Gavin Horn, Illinois Fire Service Institute
Charles Murphy, Undergraduate Admissions
Samuel V. Panno, Illinois State Geological Survey
Norma I. Scagnoli, College of Business
Angela S. Wolters, Engineering Administration
Tim Yardley, Information Trust Institute
2016
Dawn Aubrey, University Housing
Ave Alvarado, Graduate College
Thomas E. Betz, Student Legal Services
Alexis Thompson, Graduate College
Charles Wallbaum, School of Chemical Sciences
Stephanie Wheeler, Disability Resources & Educational Services
2015
Kimberly Alexander-Brown, College of Liberal Arts & Sciences
Kimberly Armstrong, Committee on Institutional Cooperation
Rhiannon Clifton, Charles H. Sandage Department of Advertising
Laura Frerichs, Research Park & Office of Public Engagement
Tonja M. Henze, Division of Animal Resources
Rebecca McBride, Krannert Center for the Performing Arts
2014
Christa Deacy-Quinn, Spurlock Museum
Frank Ireland, Department of Animal Sciences
Hannes Leetaru, Division of Illinois State Geological Survey
Carla McCowan-Alston, Counseling Center
Scott Morris, School of Earth, Society and Environment
Matthew Rosenstein, European Union Center
2013
Annie Abbott, Department of Spanish, Italian & Portuguese
Cheelan Bo-Linn, Center for Teaching Excellence
William Kruidenier, Dept of Natural Resources & Environmental Sciences
Patricia Barrett Malik, Disability Resources & Educational Services
Jane A. Scherer, University of Illinois Extension
Linda L. Tortorelli, Department of Human & Community Development
2012
James Baltz, Department of Animal Sciences
Jennifer Eardley, Division of Biomedical Sciences
Robert Finley, Division of Illinois State Geological Survey
Tamara Fuller, School of Social Work
Wendy Harris, Department of Mathematics
Susann Sears, Disability Resources & Educational Services
2011
Jack Brighton, Illinois Public Media
Angelina Cotler, Center for Latin American & Caribbean Studies
Bill Goodman, College of Applied Health Sciences
Hadi Rangin, Disability Resources & Educational Services
Curtis Sinclair, University of Illinois Extension
Pam Utterback, Department of Animal Sciences
2010
Angella L. Anderson, Disability Resources & Educational Services
Maimouna Abdoulaye Barro, Center for African Studies
Kimberly Collins, Disability Resources & Educational Services
Danny R. Erickson, National Soybean Research Laboratory
Mary Ellen O'Shaughnessey, Fine and Applied Arts
Robert D. Palinkas, McKinley Health Center
2009
Eric Adee, Crop Sciences
Alison Ahlgren, Mathematics
Rick Atterberry, ITCS, ACES
Karen Chan, University of Illinois Extension
Hank Kaczmarski, Beckman Institute for Advanced Science & Technology
Ruth McCauley, Dean of Students
2008
Carol Buss, International Student & Scholar Services
Keith Erickson, Facility Planning & Programs
Brian Jewett, Atmospheric Sciences
Robin Kaler, Public Affairs
Karen Pruiett, Entomology
Tracey Wszalek, Beckman Institute
2007
Jon Gunderson, Disability Resources & Educational Services
Jennifer Bloom, College of Medicine
Jesse C. Thompson, ACES
Alvin Zwilling, University of Illinois Extension
Van Anderson, Beckman Institute
Umesh Thakkar, NCSA
2006
James Basney, NCSA
William Chapman, Atmospheric Sciences
Debra Hagstrom, Animal Sciences
Bradley Hedrick, Disability Resources & Educational Services
Robin Orr, Food Science & Human Nutrition
David Robson, University of Illinois Extension
2005
Sharon Bryan, Engineering
Richard Knipe, Extension
A. Asghar Mirarefi, Chemical and Biomolecular Engineering
Charles Olson, Agricultural, Consumer and Environmental
Kent Reifsteck, Facilities and Services
John Rossi, Law
2004
Laura Bauer, Animal Sciences
Robert Dunker, Crop Sciences
Robert Frazee, Extension
Gladys Hunt, Psychology
Dennis Kane, Physics
Ray Twesten, Frederick Seitz Materials Research Laboratory
2003
Paul Adams, Graduate School of Library & Information Science
Edward Ballard, Extension
Mark Band, Biotechnology Center
Carol Livingstone, Division of Management Information
Lian Ruan, Illinois Fire Service Institute
Catherine Thurston, Education
2002
Sonia R. Carringer, Campus Honors Program
Jesse Clements, Campus Recreation
Celia Elliott, Physics
Edward Kieser, Broadcasting WILL-AM/FM
David Seibert, Animal Sciences
Deborah Trouth, Child Development Laboratory
2001
Paul Bermingham, Operations and Maintenance Division
Ellen Burton, Extension
Vera V. Mainz, Chemical Sciences
2000
Charles Kline, Computing and Communications Services Office
Susan Maul, Illini Union
Lisa Micele, University Laboratory High School
1999
David Fischer, Extension
Michael Folk, NCSA
Paul Magelli, Business Administration
1998
Patrica J. Buchanan, Extension Services
Linda Krute, Engineering Administration
Howard Schein, Art and Design
1997
Robert E. Coverdill, Mechanical and Industrial Engineering
William A. Dick, Engineering Administration
Lois Jacobson Meerdink, Commerce Placement
1996
Jerry D. Burnam, Applied Life Studies
Thomas McCowen, International Agriculture
Martha H. Moore, Admissions and Records
1995
Judith Eakin Baker, Materials Research Laboratory
Barbara E. Bohen, World Heritage Museum
Paul E. Parker, Engineering Administration
1994
Gene Oldham, Agronomy
Monica M. Shoemaker, Sociology
Phyllis Vanlandingham, Women's Studies Program
1993
Brenda K. Eheart, International Programs and Studies
Anthony F. Graziano, Engineering
Michael Toney, Admissions and Records
1992
Caroll C. Doll, Cooperative Extension Services
Janice I. Lines, Krannert Center
Nadja B. Shoemaker, Microbiology
1991
Lester V. Boone, Agronomy
Rebecca J. Simon, Chemical Sciences
Barbara Stewart, Residential Life (Housing)
1990
Carole S. Appel, Press
Jean H. Osborn, Study of Reading
Daniel Simeone, Broadcasting
1989
Julian M. Frankenberg, Health Professions Information Office
Judith McCulloh, Press
Maria H. Ramos, Housing